Naudinga informacija apie klausos aparatus

Klausos sutrikimai: priežastys, pasekmės ir gydymas

Klausa – tai vienas iš svarbiausių žmogaus gebėjimų palaikyti ryšį su supančia aplinka.  Gera klausa užtikrina pilnavertį tarpusavio bendravimą, saviraišką, pažinimo bei savisaugos procesus.

Klausos strikimų ir silpnėjimo priežastys


Viena iš dažniausių klausos sutrikimo priežasčių yra senėjimas. Klausa pradeda silpnėti nuo 30 – 40 metų. Sulaukus 80 metų pusė žmonių turi klausos sutrikimus.

Kita svari klausos  sutrikimo priežastis yra triukšmas. Gyvendami ir dirbdami  triukšmingoje aplinkoje didiname riziką anksti netekti klausos. Klausą reikia saugoti ne tik nuo triukšmo, bet ir nuo trankios, garsios muzikos klausimosi koncertų metu ar per ausines sklindančios iš nešiojamų grotuvų. Labiausiai kenčia girdimumas aukštų dažnių zonoje. Pastarieji atsakingi už kalbos raišką ir aiškumą. Esant girdimumo pakenkimams šioje zonoje, dažniausiai skundžiamasi prastu kalbos suvokimu. Žmogui atrodo, kad aplinkiniai neaiškiai kalba, todėl jiems tampa sunkiau įsijungti į pokalbį, žmogus pradeda nejaukiai jaustis viešoje aplinkoje, tad pradeda jos vengti, susiaurėja bendraujančiųjų ratas.

Klausos sutrikimas gali atsirasti dėl įvairiausių organinių priežasčių: dažniausiai dėl vidinės ausies ar klausos nervo uždegimo, o taip pat po persirgtų ligų, paveldimumo, vartotų vaistų (antibiotikų streptomicino, gentamicino ir pan.) ar kraujotakos sutrikimų.

Gyvendami su klausos sutrikimą turinčiu žmogumi  kenčia ir aplinkiniai, dėl suprastėjusios bendravimo kokybės pablogėja tarpusavio santykiai. Artimieji yra priversti pastoviai bendrauti pakeltu tonu. Dėl poreikio garsiai žiūrėti televizorių ar klausytis radiją dažnai kyla nesutarimai. Kadangi tai neskausmingas ir palaipsniui progresuojantis sutrikimas, dažnai pacientas neskuba ieškoti greitų problemos sprendimo būdų.

Kai kurie žmonės sėkmingai prisitaiko prie jo naudodamiesi įvairiomis gudrybėmis, pavyzdžiui, stengiasi suprasti aplinkinius skaitydami iš kalbančiojo lūpų,  pagal mimiką, rankų gestus, bei suvokti prasmę iš keleto geriau išgirstų žodžių. Tačiau palaipsniui blogėjant klausai, mažėja smegenų centro veikla susijusi su kalbos suvokimu, todėl žmogus ima ne tik blogiau girdėti, kas jam yra sakoma, bet ir nesuprasti išgirstų žodžių sąvokų ir sakinių prasmės. To pasėkoje gali silpnėti atmintis, sulėtėja žmogaus reakcija ir adekvatus reagavimas į aplinką.

Susisiekite su profesionalais konsultacijai paspaudus ant tel. nr: +370 373 30371

Todėl svarbu ne tik laiku kreiptis į  klausos specialistus – surdologus, bet ir atsakingai naudoti paskirtą gydymą. Reikia vengti intensyvaus triukšmo darbe bei namų aplinkoje, bei naudotis klausos aparatais, pritaikytais pagal individualius poreikius. Medikamentinį gydymą priklausomai nuo galimos priežasties sudaro kraujotaką gerinantys (kraujagysles plečiantys) vaistai, B grupės vitaminai.

Klausos sutrikimo laipsnis įvertinamas atlikus toninę arba kalbinę audiogramą. Šis tyrimas, nors ir dalinai subjektyvus, gerai nusako klausos pažeidimo laipsnį bei pakenkimo zoną aukštų arba žemų garsų diapazone. Pagal gautą kreivę  yra įvertinamas klausos sutrikimas, kuris yra skirstomas į 4 pakenkimo laipsnius. Klausos sutrikimo laipsnis nustatomas pagal „geriau girdinčios“ ausies duomenis. Lietuvoje orientuojamasi į tokį klausos sutrikimų klasifikavimą: nežymus (26-40 dB), vidutinis (41-55dB), labai žymus (71-90 dB), kurtumas (daugiau kaip 91 dB). 

Susisiekite su profesionalais konsultacijai paspaudus ant tel. nr: +370 373 30371

Klausos protezavimas klausos aparatais yra nuo seno naudojama ir šiai dienai bene vienintelė priemonė neprigirdinčiajam sugražinti galimybę išgirsti garsus ir suteikti pilnavertį bendravimą su artimaisiais bei aplinkiniais. Atsiradusius prieš daugiau nei 70 metų analoginius klausos aparatus, šiandien keičia skaitmeniniai. Klausos specialistai gali priderinti klausos aparatą pagal jo parametrus bei individualiai jį sureguliuoti pagal prieš tai atliktą audiogramą. Siekiant sumažinti išorinio triukšmo poveikį ar vidinį ūžimą, atsiradusį dėl kraujotakos sutrikimo galvos smegenyse, yra naudojamos atitinkamos programos. Šiuolaikinės technologijos leidžia ne tik pagaminti vos pastebimus, dedamus už ausies, bet ir į ausies kanalą įstatomus klausos aparatus, kurie praktiškai yra nematomi. Nešiojant šiuolaikinius klausos aparatus gerinama gyvenimo kokybė, užtikrinamas komfortas, per bevieles sistemas palengvinamas naudojimasis telefonu ir televizoriumi. Kadangi dėl organinių priežasčių klausa gali palaipsniui silpti, reikalingas pastovus konsultavimasis su klausos specialistais ir klausos aparato priderinimas prie besikeičiančios klausos. 

Esant klausos sutrikimui svarbus ne tik žmogaus siekimas prisitaikyti prie pasikeitusios būklės, bet ir artimųjų supratimas ir palaikymas. Todėl su klausos sutrikimą turinčiu žmogumi reikia bendrauti tylesnėje aplinkoje, kalbėti žiūrint tiesiai į pašnekovą bei vengti blaškymosi. Kai kada geriau perfrazuoti sakinius negu keletą kartų garsiai kartoti tuos pačius žodžius. Stengtis kalbėti aiškiai ir neskubant tarti žodžius, nes rėkimas į ausį nevisada duoda norimą efektą.
Susisiekite su profesionalais konsultacijai paspaudus ant tel. nr: +370 373 30371

Klausos aparatų pasirinkimas: Įausiniai klausos aparatai, Užausiniai klausos aparatai, EVOLV AI klausos aparatai

Skaitykite kitus straipsnius: